Instagram
Facebook
Youtube
Uzman makaleleri
çocuğunuzun geleceğini
birlikte planlayalım!
Eğitim Danışmanı
Çocuğunuza bölgenizdeki en iyi kreşi bulmak ve en iyi Eğitimi almasını sağlamak için Danışmanlarımızdan faydalanın!
BENİ ARAYIN

Çocuklarda Yemek Yeme Problemi

Çocuklarda Yemek Yeme Problemi Hakkında 

Çocukların çok küçük yaşlardan itibaren kontrol sağlayabileceklerini keşfettikleri konulardan bir tanesi  yemek yemek diğeri ise tuvalet alışkanlığıdır.çocuklar daha bebeklik dönemlerinden başlayarak yemek yiyerek ve ya yemeyerek ailelerini denetim altında tutabileceklerini fark ederler yemek yeme saatlerinde işleri zorlaştırarak ailelerin dikkatlerini kendine çekebilirler kızgın oldukları anne veya babaya eziyet çektirebilirler. Beslenme çocuğun sağlığı için gerekli olduğundan anne babalar özellikle de bu konuda ısrarcı davranırlar. Anne babalar çocukları ne kadar yerse çocukları o kadar sağlıklı olacaklarını düşünmek onu sürekli yedirmeye çalışmak ve çocuk yemeyi çeşitli nedenlerden dolayı reddettiğinde anneler kendilerini kötü hissetmeye başlıyor ve kendilerini başarısız bir anne olarak görmeye başlıyorlar, annesinin bu konudaki zaafını hisseden çocuk yeme davranışını anneye karşı kullanmaya başlıyor,başkaları kolayca yedirebilirken anne  çok sıkıntı çekmeye başlıyor. Anne babaların çocukların beslenmesi konusunda gösterdikleri duyarlılıklar sadece kendi kafalarındaki iyi anne baba imajından kaynaklanmamaktadır,çevredekilerde özellikle kendi anne babaları büyükleri ve ya diğer büyükler tarafından şöyle cümleler gelebilmekte;
 • Bu çocuğa yemek yedirmiyormusunuz?
 • Çocuk çok soluk görünüyor.
 • Aç kalıyor bu çocuk,hasta olacak.
 • Bu kadar az yerse bu çocuk büyüyemez.
 • gibi yorumlar anne babayı bir yandan kızdırırken bir yandan da kendilerini suçlu kötü başarısız bir anne ve baba olarak hissetmelerine yol açmaktadır.Bu duygu ve düşüncelerle dolan anne ve baba zorlu ve kaybetmeleri neredeyse kesin olarak bilinen ancak onların fark edemedikleri bir mücadeleye başlarlar.
 • Hadi oğlum yesene .
 • Bak bu son lokma hatırım için ye.
 • Önüne dön.
 • Ağzında yemeği tutma tarzında cümleler yemek masasını süslemeye başlıyor, elinde tabakla çocuğun arkasından koşturmak ilgisini çekebilecek hikayeler masallar anlatmak vaatlerde bulunmak ve tüm bu çabalara rağmen çocuk halen yemiyor ağzında tutuyorsa sinirlenmek, bağırmak çağırmak, çocuğa cezalar vermek hatta bazen vurmak.Çocuğa yararlı olması için harcanan bu tüm çabalar hüsranla sonuçlanabilmektedir.
Sevgili anne ve babalar bu sorunlarımızı çözmek için öncelikle algılarımızı değiştirmek gerekiyor bu konuda size üç tane algımızı değiştirmemiz gereken bir ifadede bulunacağım bunlardan birincisi;Çocuğun büyüyüp gelişmesi için gerekli olan tek şeyin yiyecekler olmadığını hatırlayın lütfen bunu zihnimize kodlayalım çocuk ilgiyle,şefkatle,sevgiyle de beslenir.İkincisi ise sevgili anneler babalar; Çocuğunuzun sağlıklı gelişmesi için çok yemesi gerekmez yalnızca dengeli beslenmesi yeterli olacaktır.üçüncüsü ise;Çocuğunuzu diğerleriyle karşılaştırmayın,her bünyenin gereksinimi ve büyüme hızı farklıdır algılarımızı bu yönde değiştirdikten sonra gelin şu önerileri uygulamaya çalışalım.
 • Aç olan çocuk eninde sonunda yemek ister bütün canlıların ortak özelliği budur onun kendinin aç olduğunu fark etmesine izin verin.şunu yer misin bunu yer misin şundan da ister misin gibi sorulardan uzak durun.
 • Çocuğunuzu yemeğini masada yemesi için teşvik edin ,yemek masasını aile üyelerinin günlerini nasıl geçirdiklerini anlattıkları sohbet ettikleri bu arada da hep beraber yemek yedikleri bir yer olması içinde çalışın.
 • Sadece öğününde yemek teklif edin öğün aralarında atıştırmalarına izin vermeyin.Zaten küçük olan midelerini abur cuburlar la dolacak ve açlık hissi ortadan kalkacaktır midelerini abur cuburlarla  doldurmasına izin vermeyin.
 • Yemek seçiminde ilgili olarak onun için besleyici olduğunu düşündüğünüz yiyeceklerden evde olanlar arasından seçim yapmasını isteyebilirsiniz,seçim çok önemli seçtiği halde yemediği yiyeceği bir başka öğünde tekrar deneyebilirsiniz,sofradan yemeden kalkmışsa birkaç saat sonra acıkabilir öbür öğünü bekletmek ve abur cubur a izin vermemek daha uygun olacaktır.
 • Bir diğer önerimiz sevgili anne ve babalar yemek sırasında ne kadar sinirlenirseniz sinirlenin belli etmemeye çalışın dolu tabağı gayet sakin bir şekilde çocuğunuzun önünden alın ve gülümseyerek sohbetinize veya yapacağınız şeye devam edin.
 • Yemeğini yemediği için çocuğunuzu cezalandırmayın veya tam tersi yediği için de ödüllendirmeyin,yemeğini yemesi için ısrarcı olmayın sözler vermeyin eğer yemeğini yersen sana şunu yapacağım tarzı sözler vermeyin. 
 • Bir şeyler izleterek dikkatini dağıtarak ağzına yemeği zorla tıkmayın.
 • Yemeklerin hepsini karıştırıp hızla yedirmeye çalışmayın bırakın sırasına kendi karar versin kendisine ait bir yemek zevkinin gelişmesine olanak tanıyın.
 • Yemek sofrada yenilir elinizde tabak ile oda oda lütfen dolaşmayın.
 • Hiç bir şey yemiyor bari bunu seviyor deyip besleyici değeri olmayan ve çabuk doyuran gıdaları yedirmeyin.
 • Yemek işini inada bindirmeyin bu yolla çocuğunuzun sizin üzerinizde egemenlik kurmasına izin vermeyin eğer böyle bir savaşa girerseniz unutmayın ki bu savaşı çocuk kazanacak.
 • Yemek saatinde önceden evde değilseniz çocuğunuzu gördüğünüzde ilk sorunuz yemeğini yedin mi ve ya ne yedin bu akşam gibi sorular olmasın çocuğunuzun diğer yaptıkları da sizi en az yemesi kadar ilgilendirsin.
 • Çocuğunuzun yeme ile ilgili sorununu onun duyabileceği yerlerde ,özel kreşinde çocuğunuzun duyacağı şekilde öğretmenleriyle ya da başka kişilerle paylaşmayın çocuğunuz bu olaydan iki şekilde etkilenir birincisi kendinin bile tam anlamıyla farkında olmadan yaptığı ilgi çekebilme işini yemeyerek başardığını algılar ikincisi ise sizi üzmekten dolayı kendini kötü bir çocuk olarak hissetmeye başlar zaman zamanda size kızdığında sizi cezalandırmak için yemeği kullanır hale gelir,unutmayın ki iyi anne baba olmak çocuğunuzu iyi gıdalarla beslemekten geçmiyor çocuğunuzla aranızda hiçbir şeyin ama hiçbir şeyin hatta yiyeceklerin bile girmesine sevgili anne ve babalar izin vermeyin. Açığı sonradan kapatılmayacak tek şey sevgidir ve güvendir.
Yorum Yap
Toplam 0 Yorum Bulunuyor.
Yorum Gönder
seo uzmanı

MENÜ